سرپرست فرمانداری شهرستان گناباد
رضا نصیری
سرپرست فرمانداری شهرستان گناباد

    .     .     .
۱۳۹۸/۰۴/۰۱

ییلاقات

 

 1.  درب صوفه-واقع در بخش کاخک :درب صوفه یا بقول مردم گناباد در صوفه روستای کوچکی است که از نظر موقعیت و زیبایی محل دارای اهمیت است و در فاصله 6 کیلومتری روستای زیبد و 30 کیلومتری غرب گناباد واقع است. سه طرف آن کوه مرتفع قرار گرفته و مشتمل بر درخت های بسیار قوی و هوای سرد و منظره و آبشاری زیبا است که حدود 6 متر ارتفاع دارد. در انتهای روستا و در دیواره یکی از کوه ها متصل به روستا فرورفتگی به عمق 10 متر قرار دارد که شبیه به ایوان و صفه است. برخی معتقدند آن را در دوره ساسانیان حفر کرده اند و نمونه ای از ایوان های نقش رستم و بیستون بوده است که نیمه تمام مانده است. در نزدیکی آن در قسمت مرتفع کوه جایی است که گفته می شود قبر پیران ویسه است.
 

SOOFEH DOOR COUNTRY
This place is located at the distance of 30km from Zeibad village and 6 km from west of Gonobad. It has been fenced by high mountain . Its weathcr is cold.there is waterfall that is 6m in height, 'ihere is a hollow, 10m in depth, like a platform is located at the end of a village that joined to a mountain . Some of people believe that this was excavated in Sasani period. Near this place there is e cemetery that has bclonged to Viseh old people.
 
 
2.  تک زو-واقع در بخش کاخک:جغرافیای تاریخی شهرستان و شهر گناباد نشان می دهد که این شهرستان در دوران پیش از اسلام معبر داخلی فلات ایران و قسمتهای شرقی آن محل برخورد و میدان جنگ لشکریان ایران و توران بوده است. همچنین مشخص است که در کنار این معبر اصلی و جنگی که به وسیله تنگلهای کلات و زیبد به دشت پشن و گیسور و بالاخره به قسمتهای شرق ایران می پیوسته ، آثار تاریخی از جمله قلعه فرود وجود دارد. قله ای که قلعه فرود بر فراز آن قرار دارد رفیع و عظیم بوسیله دو تک (تنگ) از قله های اطراف خود جدا شده است یکی از این دره ها به «تک زو» که آبی به همین نام در آن جاری است معروف می باشد. این آب آبشارهایی به ارتفاع 3 تا 10 متر تشکیل می دهد و قریه کوچکی بنام «زو» را مشروب می کند. دیواره های سنگی طرفین آن تا آسمان ممتد به نظر می رسد و در بعضی جاها بصورت ایوان مسقف درآمده است این منطقه ییلاقی در 30 کیلومتری جنوب غرب گناباد قرار دارد.
 
TAKZOO
This place is a valley that has a river with similar name. This water has created many waterfalls that are 3 to 10 in high and irrigates a small village named Zoo. The stone walls at two sides are very high end in some places they are like porch. The weather of this place is very nice. It is located on 30km of southwest of Gonabad.
 
3.منطقه ییلاقی سنو :یکی از مناطق ییلاقی و خوش آب و هوای گناباد که همواره پذیرای مسافران خسته از یک هفته کار و تلاش می باشد منطقه سرسبز سرآسیاب سنو است. این منطقه در 25 کیلومتری غرب گناباد واقع است در دل خود چشمه معروف سنو را جای داده است. آنچه که این چشمه را منحصر به فرد کرده است آب زیاد و با کیفیت آن می باشد. بطوریکه طاهر آبشناس گفته است، این چشمه آب زیادی دارد و معروفیت این چشمه به حدی بوده است که پادشاهانی چون نادرشاه و طغرل و بسیاری از کارشناسان داخلی و خارجی را مجذوب خود نموده است در مسیر آب این چشمه 7 آسیاب و یک قلعه وجود دارد که در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. بعضی از کارشناسان معتقدند آب چشمه سنو از یک دریاچه و غار درون کوههای زرد سرچشمه می گیرد.
 
SENO COUNTRY
One of the countries in Gonabad is Sar asibe Seno. This place has been located in 25km of Gonabad that a source named Seno located in it. It is a unique source because its water is excellent and well quality. Taher who recognize different kinds of waters
 said this source is full of water If Gonabad is destroyed, the reason of it will be wind or water of this source. Ther are 7 mills and citadels on the course of water. Some of experts believe that the soured of Seno is a lake and a cave in the Zardsar Mountains. 

 


منبع : فناوری اطلاعات فرمانداری گناباد
۱۷۰۶


مطالب مرتبط با این موضوع :


کلیه حقوق این پورتال محفوظ و متعلق به استانداری خراسان رضوی می باشد.

نظرسنجی
مطالب زیرپرتال را چگونه ارزیابی می کنید؟
آماربازدیدکنندگان