فرماندار شهرستان گناباد
حامد قربانی
فرماندار شهرستان گناباد

    .     .     .
۱۳۹۹/۰۴/۱۰

حفظ اشتغال موجود و جهش تولید از اولویت های پسا کرونایی است

 

مصاحبه شریعت نامه در خصوص بیماری کرونا، اشتعالزایی، عملکرد بانک ها، پروژه های عمرانی و .... با مهندس حامد قربانی فرماندار گناباد انجام شد.
با توجه به شیوع کرونا و آسیب های ناشی از آن چه اقدامات حمایتی از اصناف و مشاغل در شهرستان انجام شده است؟ در گناباد نیز همگام با اقدامات حمایتی و مصوبات دولت در خصوص مشاغل متاثر از کرونا، انجام شده است. مشاغل به گروه های ۱۴ گانه تقسیم شدند و تسهیلات شامل بخش زیادی از تولیدکنندگان و مرغداران  نیز شد. کارهای ثبت نام تسهیلات اشتغال برای مشاغل در حال انجام و پیگیری است. یکی از مواردی که در گناباد مشکل داشت یکی از کارخانجات بزرگ منطقه است  که نقش مهمی در اشتغال شهرستان دارد. ما از تمام ظرفیت‌‌ها برای پیگیری و حمایت از این واحد تولیدی استفاده کرده ایم. این واحد تولیدی به خاطر تغییرات ناشی از مشکلات صادرات و بیماری کرونا دچار مشکلاتی شده است. درصدد هستیم تا تسهیلاتی برای حمایت از این کارخانه اختصاص پیدا کند تا شرایط به حالت عادی برگردد و مدیران کارخانه هم بر همین است. در سایر موارد هم از مشاغلی که آسیب دیده بودند حمایت‌های لازم و ثبت نام برای تسهیلات انجام شده است. 
 
آیا از عملکرد بانک ها در تاخیر برای بازپرداخت وام ها راضی بوده اید؟  درباره عملکرد بانک ها در جلسه اشتغال خواستار اجرای سریع ابلاغ های کشوری در خصوص مهلت به بدهکاران در شهرستان شدیم. یعنی اجرا نشدن مصوبات به دلیل تاخیر در رسیدن دستورالعمل ها انجام نشود. جلسه شورای هماهنگی با بانک های شهرستان برای حمایت از افرادی که تسهیلات از بانک‌ها دریافت کرده بودند را برگزار کردیم و درخواست مهلت از بانک ها و همراهی بیشتر با مردم در شرایط کرونا را داشتیم. 
 
کدام بانک ها همراهی بیشتری با مردم در شرایط کرونا داشته اند؟ به طور مشخص بانک‌های دولتی همراهی بیشتری داشتند. مشارکت و همکاری بانک های ملی، کشاورزی، توسعه تعاون، بانک سپه و بانک کارآفرینی امید بیشتر بود اما سایر بانک‌ها نیز در حد توانشان همکاری لازم را داشتند.
**در سالی که به نام جهش تولید نامگذاری شده در بخش‌های صنعتی و اقتصادی چه برنامه‌هایی در شهرستان دارید؟  
 
در بخش تولید همگام با استان و کشور اقداماتی در حوزه حمایت از تولید انجام می‌شود. به طور مستمر جلسات حمایت از تولیدکنندگان در شهرستان را برگزار کردیم و در جریان مشکلات تولید کنندگان قرار گرفتیم. مهم ترین برنامه در شرایط کنونی، حفظ اشتغال موجود و جهش تولید است. در بخش جهش تولید به بحث افزایش کیفیت تولید و ایجاد برنامه های جدید برای تولید  بهتر تاکید داشتیم. برای حفظ اشتغال موجود حمایت از تولید کننده و رفع مشکلات آنها همواره در اولویت بوده است. در حوزه حفظ اشتغال در بخش تولید رفع موانع تولید و پرداخت تسهیلات برای واحد های تولیدی انجام می شود. برخی از واحدها بخاطر کرونا دچار آسیب شده اند که  همکاری لازم با آنها را انجام می دهیم تا به شرایط عادی برگردند. در حوزه مقابله با کرونا مصوبات حمایت از تولید در دولت انجام شده و در کنار آن تسهیلات تکلیفی وجود داره که به بانک‌ها ابلاغ شده است.ما به طور کلی رابطه خیلی خوبی با بخش تولید شهرستان و زیر مجموعه صنعت و معدن داریم که امیدواریم این ارتباط خوب بتونه باعث پیشرفت در حوزه تولید بشود.
 
وضعیت اعتبارات برای پروژه های آبخیزداری منابع طبیعی به چه صورت است؟
 با توجه به بارندگی‌های خوبی که در دو سال گذشته داشتیم به نظر می‌رسد که گناباد از دوره خشکسالی خارج شده و به ترسالی رسیده است. سهم منابع طبیعی از اعتبارات استان هم سهم خوبی بوده و اقداماتی که در این حوزه انجام شده شامل: احداث بند سارهای متعدد در روستا و همچنین مدیریت بندهای خاکی بوده است. خوشبختانه شاهد بودیم با وجود بارندگی‌های شدید خسارت زیادی به روستاها ناشی از سیلاب نداشتیم. با توجه به اقلیم گناباد که در دو حوزه کوهستانی درجنوب و کویری در شمال است ما اقداماتی را هم در حوزه آبخیز داری و هم در حوزه بیابان‌زدایی پیگیری می‌کنیم که منابع طبیعی سهم خیلی خوبی در بیابان زدایی داشته و فعالیت‌های مناسبی را انجام داده است. 
 
 
در ایام کرونا و بعد از آن عملکرد دهیاری ها و بخشداری ها را چطور ارزیابی می‌کنید؟ 
با برنامه‌ ریزی که بلافاصله بعد از شروع کرونا داشتیم بخشداری ها خدمات زیادی را انجام دادند. ما در آن زمان حداقل  ۵۰ پست ایست و بازرسی و قرنطینه را داشتیم. در شهرستان گناباد با توجه به اینکه مسیر ورودی استان خراسان رضوی از سمت جنوب بود برای بستن راه های اصلی دچار مشکلاتی بودیم که با اقدامات خوبی که انجام شد این مهم انجام شد.به طوری که نه مشکلاتی در سطح استان و نه برای مردم شرایط نامناسب ایجاد شود. عملکرد بخشداران و دهیاران خیلی خوب بود و یکی از عوامل خیلی موثری که کمک کرد که کرونا گسترش پیدا نکند، همکاری خوب مردم، بسیج مردمی، شهرداری ها و دهیاری ها با همدیگر بود. انسجام خوبی در شرایط شروع کرونا در بین تمام اقشار ایجاد شد. در ستاد مواسات و همدلی گناباد ب
 
رای افرادی که از کرونا دچار خسارت و زیان و بیکاری شده بودند مبلغ ۳ میلیارد تومان در قالب بسته های معیشتی
 
و کمک هایمختلف انجام شد. 
 
عملکرد شهرداری و شورای شهر گناباد را در چند ماه گذشته چطور ارزیابی می کنید؟
 
 شهرداری های سه گانه کاخک گناباد بیدخت با توجه به درآمد هایشان عملکرد مناسبی داشتند. با توجه به تنگناهای معیشتی مردم، پرداخت عوارض و وصول سایر درآمدهای شهرداری سخت شده و کاهش یافته است. با وجود این شرایط از عملکرد آقای مهندس حسین زاده شهردار راضی هستم و در بحث کرونا شهرداری گناباد عملکرد خوبی داشتند. درکنار آن اعضای شورهای اسلامی شهر ها نیز در حوزه‌های اجتماعی  به خوبی وظایف خود  را انجام دادند .
 با توجه به رکود اقتصادی ناشی از کرونا در حوزه گردشگری برای رشد و رونق این صنعت در گناباد چه برنامه هایی دارید؟ 
 
 در حوزه گردشگری وضعیت همه کشور در حال حاضر یکسان است. یعنی بخش گردشگری در تمام کشور دچار آسیب شده است.  در حال برنامه‌ریزی برای استفاده از این فرصت‌ها هستیم. با توجه به بازگشایی تدریجی مکان های گردشگری مطابق با شرایط کرونا، بدنبال استفاده از  نظرات مشاورین و و متخصصین این حوزه هستیم. همچنین از تجربه سازمان‌های مردم نهاد و بخش خصوصی استفاده می کنیم تا بتوانیم شرایط برای حضور و رونق همراه با سلامت گردشگران را داشته باشیم.  گناباد ظرفیت های زیاد گردشگری از جمله ۱۴۰ اثر تاریخی ثبت شده، قنات قصبه و بومگردی های متعددی دارد. همچنین می‌توانیم از ظرفیت کویرنوردی که در فضای باز است در شرایط کرونا برای جذب گردشگر استفاده کنیم.
 
وضعیت راه‌های شهرستان در سال جاری چطور خواهد بود و آیا اعتبار جدیدی در این زمینه تخصیص داده شده است؟
 
 مهمترین فعالیت در حوزه راه ها عبارتند از: دو بانده شدن محور بیدخت به خضری که تجهیز کارگاه و شروع به کار پیمانکار آغاز شده است. بخش دیگر میدان ورودی به سمت کاخک است که در حال انجام است. نگهداری راه‌های روستایی که در اختیار اداره راهداری و حمل و نقل جاده ای قرار گرفته است. همچنین در حوزه راه های فرعی بیش از ۲ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تومان برای نگهداری راه‌های فرعی اعتبار تخصیص داده شده است. 
 
 با توجه به تغییر نماینده گناباد، پیش بینی شما از وضعیت تغییر مدیریت ادارات چیست؟ 
 
تغییر نماینده نشان دهنده انتخاب مردم، گردش مدیریت و استفاده از ظرفیت های مختلف بر حسب رای مردم و بسیار  امر مبارکی است. در عین  همکاری بین نماینده و فرماندار، امر تفکیک قوا  نیز وجود دارد یعنی وظیفه هر کدام از بخش‌ها یعنی  قوه مجریه و مقننه جداست و اصولاً تداخلی ندارد. نکته خوب این است که نماینده گناباد سال ها فرماندار  شهرستان بوده اند و به مشکلات شهرستان  در حوزه اجرایی واقف هستند که این اشراف می تواند  تعامل خیلی خوبی برای حل مشکلات حوزه اجرایی  ایجاد خواهد کرد. همچنین این شناخت دقیق و تعامل  سازنده  می تواند باعث توسعه شهرستان گردد. امیدوارم که از این ظرفیت پیش آمده استفاده درست بشود. همچنین از نماینده محترم درخواست داریم که در راستای به روز کردن قوانین مشکل ساز و دست و پا گیر  پیش روی  تولید بویژه در شهرستان گناباد و بجستان  اقدام نمایند 
 
مهمترین پروژه های عمرانی که در سال جاری پیگیری خواهید کرد چیست؟
 وجود تحریم های ظالمانه اقتصادی بر برنامه‌های عمرانی و پروژه‌ها ی عمرانی کشور، چندان  تأثیرگذار نبوده است و باعث شده که اتکا به نفس بیشتری داشته باشیم  در گناباد تکمیل کشتارگاه صنعتی و سردخانه شرکت سپید گوشت را خواهیم داشت. به زودی طرح توسعه چینی تقدیس اجرا خواهد شد. کشتارگاه دام سبک تا هفته دولت به بهره‌برداری می رسد. گازرسانی به صنایع شهرستان را اعتبار ۱۵ میلیارد تومان در حال انجام است، گازرسانی به روستاهای بخش شرقی کاخک با ۷ میلیارد تومان اعتبار و گازرسانی به روستاهای پس کلوت با اعتبار ۳۳ میلیارد تومان در حال انجام است. پیگیری پروژه فرودگاه را به جد دنبال میکنیم  که ۸۰ درصد از لحاظ فیزیکی ترمینال فرودگاه پیشرفت داشته و مبلغ بیش از ۲۴ میلیارد تومان اعتبار از سال ۹۷ تا کنون جذب شده است. توجیه لازم برای ساخت فرودگاه گناباد انجام شده و امیدواریم که در سال جاری بهره برداری برسد.
 به
درباره وضعیت پروژه راه آهن و پیشرفت آن توضیح بدهید؟ 
 
پروژه راه‌آهن گناباد بخشی از  یک پروژه ملی است که ۵۸ کیلومتر در حوزه شهرستان گناباد است. امیدواریم با افتتاح آن بتوانیم زیر ساخت های حمل و نقل شهرستان  را ارتقا دهیم‌. راه‌آهن ۶۲ درصد پیشرفت فیزیکی داشته و ۵۴ میلیارد تومان اعتبار برای تجهیز و راه‌اندازی آن جذب شده است. نقشه راه احداث راه آهن مشخص شده است و  این جانمایی ها بدون معارض انجام شده است. امیدواریم تا پایان سال بتوانیم بهره برداری از پروژه راه‌آهن را داشته باشیم.
 
چه پروژه های دیگری در سال جاری در گناباد خواهیم داشت؟ از سایر پروژه های مهم شهرستان احداث درمانگاه تخصصی و سوختگی در کنار بیمارستان بهلول  را خواهیم داشت که باعث تکمیل شدن و تخصصی‌تر
 
شدن بیمارستان بهلول به عنوان قطب گردشگری خواهد بود. همچنین تداوم و تکمیل ساخت مجموعه آموزشی مجتمع آموزش عالی را خواهیم داشت، با توجه به اعتبارات خوبی که از وزارت علوم جذب شده است. همچنین تکمیل و بهره برداری از  مخزن ذخیره آب ۱۰ هزار مترمکعبی در  هفته دولت را خواهیم داشت که مشکل بی آبی شهر گناباد را حل خواهد نمود
 
توسعه کارخانه فرآوری سیلیس را در دست اقدام داریم. فاز دوم دیرگداز با احداث خط تولید جدید با ظرفیت اشتغال ۵۰ نفر انجام خواهد شد. همچنین در گناباد ۱۶۳ پروژه نیمه تمام داریم که در سال ۹۸ قرار بر جذب اعتبار ۳۵ میلیارد تومان بوده اما ۵۰ درصد آن محقق شده است. در سال جاری به دنبال تحقق ۵۰ درصد باقیمانده اعتبارات برای تکمیل این پروژه‌ها خواهیم بود.
 
 درباره مشکلاتی که ناشی از افزایش قیمت نهاده‌های دامی در شهرستان وجود دارد توضیح بدهید؟ 
گناباد یکی از قطب‌های تولید شیر و گوشت سفید است و ۲۰هزار دام سنگین در شهرستان وجود دارد. تولید کنندگان در سال گذشته با بیماری تب برفکی روبه‌رو بودند که با استفاده از ظرفیت بیمه بانک کشاورزی در این زمینه اقداماتی انجام دادیم که خسارت به دامداران کاهش یابد.در گناباد حدود ۵۵۰مجتمع دامداری مجاز و بیش از ۱۰۰۰ غیرمجاز داریم که عمده مشکلات در بخش دامداری های غیر مجاز بود. با توجه به اینکه قیمت ارز در کشور بالا رفته و نهاده‌های دامی متاثر از قیمت ارز هستند این مشکلات در شهرستان به وجود آمد.  اما تعاونی متشکل مرغداران و شرکت گاوداران با تمهیداتی که انجام دادند تا حد زیادی این مشکلات را برای تولید کنندگان کاهش داد.  از طرف دیگر گناباد روزانه ظرفیت تولید ۲۰۰ تن شیر دارد اما فقط ۵۰ تن شیر در گناباد فرآوری می شود. این ظرفیت نشان می دهد که نیاز به کارخانجات فرآوری شیر در شهرستان وجود دارد که هم سود دامداران در فروش شیر تضمین بشود و هم اشتغال پایدار ایجاد کند.
  در سال جاری پیگیر تکمیل و راه اندازی کارخانه شیر بیدخت با رعایت الزامات  و حقوقات قانونی سهامداران یعنی اهالی شریف شهرستان  هستیم‌. این کارخانه از سرمایه های مردم و  متعلق به مردم شهرستان است. بهره برداری از این کارخانه زمینه رونق اشتغال در بخش دامداری و حتی در بخش تولید خواهد بود. همچنین از برنامه توسعه کارخانه شر پگاه در بخش شیرخشک که توسط مدیر محترم مجموعه پیگیری می شود حمایت میکنیم  زیرا این طرح با ظرفیت بیش از ۲۰ تن فرآوری شیر را انجام خواهد داد و باز هم باعث دلگرمی بیشتر تولیدکنندگان شیر خواهد بود.
 در زمینه آب شرب مشکلات روستاهای قنبرآباد، ریاب و روشناوند را حل کردیم همچنین برنامه توسعه مخازن ذخیره آب را در برنامه داریم. در بحث پدافندی هم استفاده از جایگاه برداشت آب شرب را در شهر گناباد داریم که در حال حاضر ۱۷ مورد آن آماده شده است. همچنین در بحث ارتقای روستای روشناوند به شهر تلاش‌ و پیگیری‌های زیادی از طرف کارشناسان فرمانداری در وزارت کشور و نماینده محترم وقت  انجام شد و امیدواریم که این پیگیری‌ها و تلاش‌های ما در زمینه شهر شدن بیلند هم مفید و موثر واقع شود و بتوانیم بیلند را نیز به عنوان پنجمین شهر گناباد معرفی کنیم.


منبع : زیرپرتال فرمانداری گناباد
تعداد بازدیدها : ۹


مطالب مرتبط با این موضوع :

نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید

کلیه حقوق این پورتال محفوظ و متعلق به استانداری خراسان رضوی می باشد.

نظرسنجی
مطالب زیرپرتال را چگونه ارزیابی می کنید؟
آماربازدیدکنندگان