فرماندار شهرستان گناباد
حامد قربانی

 

    .     .     .
۱۳۹۷/۰۷/۱۱

۳۰ شهرستان خراسان رضوی با تنش آبی مواجه است مسئول روابط عمومی شرکت آب و فاضلاب شهری خراسان رضوی گفت: 30 شهرستان این استان با توجه به تداوم خشکسالی و کمبود منابع آب با تنش آبی مواجه است.


 سعید زوری  در نشست 'سازگاری با معضل کم آبی' که با حضور جعفری سرپرست فرمانداری گناباد و مسئولین اجرایی در محل سالن اجتماعات فرمانداری برگزار گردید افزود: 37 دشت استان خراسان رضوی به علت کم آبی جزو دشتهای ممنوعه از نظر برداشت آب است.

وی مهمترین مولفه کاهش تبعات کم آبی را مدیریت محلی و سازگاری با منابع آب ذکر کرد و اظهار داشت: همه اقشار جامعه و مسئولان باید نسبت به این مساله احساس مسئولیت کنند.

وی خواستار افزایش فرهنگ پرهیز از اسراف و استفاده از وسائل کاهش دهنده مصرف آب در منازل، ادارات، مساجد ، مدارس، دانشگاهها و مراکز آموزش عالی شد.

رئیس اداره آب و فاضلاب شهری گناباد نیز فرسودگی و طولانی بودن خطوط انتقال آب را از مشکلات مهم آبرسانی مناطق شهری این شهرستان ذکر کرد و گفت: این امر موجب هدررفت سالانه 24 درصد آب در طول مسیر می شود.

هادی حیدرنیا افزود: این خطه با توجه به موقعیت اقلیمی از مناطق آسیب پذیر و دارای تنش آبی فراوان در تامین آب شرب است و بیشتر بودن هزینه و قیمت تمام شده آب در این شهرستان نسبت به سایر مناطق، خطوط انتقال طولانی، تداوم خشکسالی و پیشروی جبهه آب شور به سوی منابع آب زیرزمینی بر دامنه این تنگناها افزوده است.

وی کمبود مخازن ذخیره را نیز از تنگناها و دغدغه های دیگر در تامین آب شرب گناباد ذکر کرد و اظهار داشت: برای کاهش این معضل مخزن 10 هزار مترمکعبی در دست احداث است.

مدیرعامل آب و فاضلاب خراسان رضوی پیش از این گفته بود: تعداد شهرهای دارای تنش آبی این استان در سال 1400 از 30 شهر به 53 شهر افزایش می یابد و در افق بلند مدت تمام شهرهای استان در معرض این تنش و بحران در حوزه آب شرب قرار می گیرند.

حسین اسماعیلیان افزود: 65 درصد جمعیت شهرستانهای خراسان رضوی به جز مشهد طی امسال در معرض تنش آبی قرار دارند.

وی اظهار داشت: حدود 30 سال قبل سرانه آب تجدید پذیر بیش از 2 هزار متر مکعب در سال بود که این رقم اکنون به حدود 1500 متر مکعب کاهش یافته است.


منبع : زیرپرتال فرمانداری گناباد
تعداد بازدیدها : تعداد بازدیدها : ۳۹


مطالب مرتبط با این موضوع :

نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید

کلیه حقوق این پورتال محفوظ و متعلق به استانداری خراسان رضوی می باشد.

نظرسنجی
نظرتان درباره پورتال فرمانداری گناباد چیست؟
آماربازدیدکنندگان